Wszystko co musisz wiedzieć na temat zapowiedzi dewelopera dotyczącej Android O.

Chociaż do corocznej konferencji Google I/O pozostało jeszcze kilka miesięcy, Google właśnie ujawnił najnowszą wersję systemu Android. Wstępnie został on nazwany Android O. Nie znamy jeszcze jego oficjalnej nazwy, ani nawet numeru, który wersja ta będzie posiadać. Jednakże, wydobyty na światło dnia został zestaw funkcji wraz z wydaniem przedpremierowego podglądudla ostatnich urządzeń Google?a. Zmian będzie sporo,wpłyną one znacząco na doświadczenia użytkowników. Wśród nich m.in. atrakcje dotyczące video, usprawnienie powiadomień, ulepszony system oszczędzania energii w przypadku procesów drugoplanowych i więcej.

Video z funkcją picture-in-picture.

Google właściwie dodał już wsparcie systemu picture-in-picture (PiP) w Androidzie 7.0 Nougat, ale był ono dostępnę tylko na Android TV boxes. Z tego względu nie wzbudził on wśród deweloperów specjalnego entuzjazmu. Tego rodzaju ograniczeń nie posiada Android O, który posiada funkcję PiP we wszystkich telefonach i tabletach. Oznacza to, że będziesz w stanie zmniejszyć oglądane video do okna swobodnego bez konieczności zatrzymywania odtwarzania ? funkcja, która na komputerach desktopowych była dostępna od lat.

Haczyk tkwi w tym, że deweloperzy muszą dodać oprogramowanie wspomagające. Dzięki temu będą w stanie określić proporcje odtwarzanego video oraz komponenty kodu. Nie wiemy, na jakich zasadach będzie to funkcjonować, ponieważ nawet na zdjęciach z zapowiedzi na YouTube nie jest to wskazane.

Powiadomienia.

Dwie duże zmiany zajdą w powiadomieniach. Z jedną z nich będzie można eksperymentować od razu po zainstalowaniu przedpremierowego podglądu. Uśpione powiadomienia pozwalają na pozbycie się wiadomości sprzed oczu, bez konieczności ich całkowitego ignorowania. W wyniku przeciągnięcia ich lekko na bok, obok ikon ustawień pojawi się nowy przycisk ? po jego naciśnięciu wiadomość zostanie uśpiona na 15 minut. Czas uśpienia możesz wydłużyć do 30 minut albo godziny. Po upływie czasu, powiadomienie pojawi się znowu.

Druga ze zmian wymaga od deweloperów uaktualnienia swoich aplikacji. Kanał powiadomień pozwoli na kontrolę tego, co wysyłają aplikację już w obszarze powiadomień. Co to oznacza w praktyce? Jeśli chcesz otrzymywać nowinki ze świata technologii od swojej aplikacji, ale nie obchodzi Cię moda, powiadomienia umożliwią Ci zablokowanie przesyłania informacji o modzie. W Androidzie 7.0 i starszych wersjach, mogłeś zablokować powiadomienia tylko dla całej aplikacji.

Ograniczenie procesów drugoplanowych

Android ma długą i ponurą historię w kontekście procesów drugoplanowych. Były czasy, kiedy ich ograniczanie stało się koniecznością, z czasem ich redukcja przyczyniała się do awarii, błędów oprogramowania. Ostatecznie Google wprowadził tryb uśpienia (Doze mode), aby uporządkować cały proces. Tryb został usprawniony w wersji Android 7.0 tak, aby działać nawet, kiedy urządzenie znajduje się w ruchu. W Androidzie O, Google dodaje nową funkcję, zwaną ograniczeniem procesów drugoplanowych.

Android O nakłada automatyczne limity na to, co aplikacje mogą robić za naszymi plecami, ograniczając niejawne audycje, usługi działające w tle czy aktualizowanie lokalizacji. Oznacza to, że pasywne działanie aplikacji (bez naszej wiedzy) będzie miało mniejszy wpływ na życie baterii. Zdaniem deweloperów, potrzebne są nowe rozwiązania, aby mieć pewność, że aplikacje będą zdolne do przeprowadzania w tle niezbędnych działań.

Auto-uzupełniające (Autofill) API

Wszyscy znamy ból wiążący się z wpisywaniem na telefonie, raz za razem, tych samych informacji. Może to być hasło, adres, cokolwiek innego. Obecnie istniejące aplikacje uzupełniające opierają się na usłudze dostępności i nie są zbyt skuteczne. Android O wprowadza nowy system auto-uzupełniającego API, tak żeby aplikacje mogły rejestrować w systemie jako dostawcy usług auto-uzupełniających.

Będziesz mógł wybrać aplikację uzupełniającą (działającą na poziomie całego systemu) w ustawieniach, w ten sam sposób, w jaki wybiera się klawiaturę. Taka aplikacja będzie posiadała zdolność do bezpiecznego i płynnego przechowywania danych takich jak hasła i fragmenty tekstu. Chciałoby się, aby LastPass umożliwiłto tak szybko, jak to tylko możliwe po wydaniu. Deweloperzy potrzebują takiego wsparcia do API, bo jak na razie na Androidzie nie ma niczego na czym można by to przetestować.

Adaptacyjne ikony.

Jest to zmiana niewielka, ale może stać się zauważalna w chwili, w której telefony zaczną działać w zgodzie z system Android O pod koniec tego roku. Wszyscy widzieliśmy urządzenia Samsunga czy LG, które narzucają używanie ikon o konkretnych kształtach, z reguły okrągłych lub kwadratowych. Google używa okręgów. Aplikacje, które instalujemy często nie są kompatybilne z wspomnianymi rozwiązaniami, naprzeciw temu wychodzą adaptacyjne ikony, które pozwolą, aby pomimo braku kompatybilności wszystko wyglądało tak samo.

Twórcy oprogramowania mogą wybrać ?maskę? dla ikony…może okrągłą? Aplikacje uaktualnione z adaptacyjnymi ikonami będą zmienianie na urządzeniu tak, aby dostosować się do określonego zarysu. Wszystko będzie zachodzić automatycznie, w sposób nieco podobny do tego, który występuje w telefonach Google Pixel ? tam deweloperzy ?zapakowali? ikony okrągłe. To kolejny krok do przodu.

 

Co oprócz tego?

 

Android O zawiera również pewną ilość mniejszych poprawek. Niektóre z nich są warte wzmianki, m.in. dodanie tzw. Neighbor Awareness Networking (NAN), który jest implementacją standardów Świadomego WiFi. Nowa funkcja pozwoli urządzeniom odnaleźć się  automatycznie i nawiązać połączenie bez AP (Access Point). Dzięki temu będziesz w stanie wysyłać dane pomiędzy urządzeniami z dużą szybkością. NAN wspomaga również tryb niskiego użycia energii dla strumieniowania niewielkich ilości danych.

Oprócz tego dojdzie nowe ?AAudio? Api dla dźwięku o wysokiej wydajności i niskim opóźnieniu. Usprawniony został także zakres kolorów z opcją wspomagania szerokich profilów kolorów m.in. AdobeRGB, Pro Photo RGB i DCI-P3. Jest także zupełnie nowy system ustawień UI, który zawiera poręczną listę wszystkich połączonych urządzeń w jednym miejscu.

Kiedy mogę to dostać?

Jeżeli spodobało Ci się to, co przeczytałeś, to informujemy, że przedpremierowy podgląd jest już dostępny. Zawiera on ciągle błędy i pracuje tylko na niektórych urządzeniach. Możesz uśmiechnąć się, jeśli jesteś posiadaczem Nexus 5X, Nexus 6P, Pixel C, Pixel lub Pixel XL. Jako że jeszcze nie ukazała się wersja OTA (over-the-air) beta programu, będziesz musiał dokonać pełnej instalacji. Oznacza to resetowanie twojego urządzenia. Wersja beta będzie prawdopodobnie dostępna później.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że przed udostępnieniem wersji finalnej (w trzecim kwartale 2017 roku), zostaną przeprowadzone cztery kolejne przedpremierowe aktualizacje. Dlatego wyczekujemy jesiennej premiery Androida O. Do tego czasu będziemy znać numer wersji i jego oficjalną nazwę. Aktualizacja będzie dostępna dla urządzeń Google?a już za kilka tygodni, ale producentom (OEMs) zajmie przynajmniej kilka miesięcy, aby wypuścić aktualizacje na zewnątrz. Priorytetem będą urządzenia (telefony, tablety itp.) wydane w 2017 roku, te z roku 2016 będą musiały poczekać chwilę dłużej. Dla rozwiązań sprzed 2016 roku, aktualizacja będzie mocno opóźniona lub nie dostępna w ogóle.Dodaj komentarz