Jak odzyskać dane z uszkodzonego dysku (cz.1)

Wyobraź sobie, że pracujesz na swoim komputerze i okazuje się, że potrzebujesz danych zachowanych na zewnętrznym dysku twardym. Podłączasz go, przekonany że ujrzysz dane i? nic się nie dzieje. Dysk nie działa. Zanim spanikujesz i wezwiesz profesjonalistę, jest kilka rzeczy, które możesz zrobić sam.

Utrata danych może nastąpić z kilku powodów, ale są dwa najczęstsze.

Pierwszy (i najłatwiejszy do rozwiązania) może być związany z softwarem. Mogłeś na przykład przypadkowo skasować jakiś ważny folder i opróżnić ?kosz? lub pomyłkowo sformatować zły dysk.

Drugą ? i częściej spotykaną ? przyczyną utraty danych są problemy mechaniczne związane z dyskiem twardym. Zważywszy na skomplikowaną budowę nowoczesnych dysków nie sposób dziwić się, że coś ?po drodze? pójdzie nie tak. Jeżeli dysk jest fizycznie uszkodzony, niewiele możesz zrobić sam. Chociaż, nie wszystkie tego typu problemy wymagają telefonu do fachowca.

Spróbuj odzyskać dane z pomocą oprogramowania

Najważniejszą rzeczą, o której musimy pamiętać mając do czynienia z utratą danych oprogramowania jest to, by nie pracować na dysku, którego dotyczy problem. Każda sekunda, kiedy dysk jest podłączony do uruchomionego systemu to czas, kiedy tracisz szansę na odzyskanie danych. Twój system bezustannie czyta i zapisuje dysk, bez względu na to czy w danym momencie coś robisz czy nie. System postrzega utracone dane jako ?wolną przestrzeń? i z radością ?nadpisze? ten obszar zaprzepaszczając twoje szanse na odzyskanie straty.

1. Zamknij komputer, do którego podłączony jest problemowy dysk. Teraz, gdy jest on ?bezpieczny? możesz go sklonować i spróbować odzyskać dane bezpośrednio z ?klona?. Jest kilka sposobów by to zrobić, niektóre prostsze i szybsze od innych.
2. Zeskanuj sklonowany dysk. Jest wiele możliwości w tym zakresie, zarówno płatnych jak i bezpłatnych. Z opcji bezpłatnych dobrym rozwiązaniem jest program Recuva. Jeśli jesteś gotowy wydać parę złotych, godnym polecenia jest R-Studio.


Na obrazku: Podstawowe elementy dysku twardego z odsuniętą górną pokrywą i płytką obwodu drukowanego.

Spróbuj odzyskać dane z pomocą sprzętu

Szczęście w nieszczęściu, jeśli w procesie odzyskiwania danych mamy do czynienia ?tylko? z utratą danych, ale co jeśli twój komputer nawet nie wykrywa dysku zewnętrznego? Albo jeśli twój komputer widzi dysk, ale zawiesza się momencie, gdy próbuje uzyskać do niego dostęp? Co jeśli dysk wydaje się kompletnie martwy i nawet się nie obraca? Omówimy krótko główne elementy dysku, zobaczmy które komponenty mogą zawodzić i jakimi może to się objawiać symptomami

PCB: to (przeważnie zielona) płytka obwodu drukowanego podłączona do dolnej części dysku. Zawiera główny sterownik (równoważnik procesora twojego komputera) razem z wieloma innymi sterownikami elektrycznymi. To swoisty interfejs, który zmienia wszystkie twoje 0 i 1 z ?talerza? w dane, które twój komputer jest w stanie zrozumieć.

Talerze: Twój dysk zawiera jeden lub więcej cienkich, okrągłych talerzy. Na dyskach konsumenckich obracają się one w tempie między 5900, a 7200 obrotów na minutę i są nośnikami, które faktycznie przechowują twoje dane. Wykonane ze szkła lub jakiejś formy metalu, pokryte są warstwą magnetyczną i mogą przechowywać do 4TB twoich danych.

Głowice dysku twardego: dane z talerzy twojego dysku są odczytywane za pomocą serii głowic odczytu i zapisu. Podczas działania, głowice te nie mają kontaktu z powierzchnią talerzy. Niejako ?latają? o nanometry nad ich powierzchnią, odczytując i zapisując dane. Zazwyczaj dysk ma dwie głowice na jedną płytkę. Wydajny dysk z 3 płytkami będzie miał więc 6 głowic, po jednej z każdej strony płytek. Jeżeli dysk zostaje upuszczony tudzież przewrócony lub głowice zostają mechanicznie uszkodzone z innej przyczyny, mogą, zamiast poruszać się nad płytkami, zacząć dotykać ich powierzchni niszcząc w ten sposób twoje dane z prędkością kilku tysięcy obrotów na minutę.

Firmware (oprogramowanie układowe): twój dysk, by móc radzić sobie ze wszystkimi danymi i operacjami, posiada swój własny mini system operacyjny. System ten jest zgromadzony głównie na talerzach. Niewielką jego część zawiera płytka drukowana, wymaga tego mechanizm uruchomienia dysku.
Problemy z firmware`m mogą utrudniać dostęp do danych. A niestety ? firmware dysku twardego nie jest podobny do tego, który możemy spotkać w telefonie lub tablecie ? nie można go po prostu odświeżyć czy ponownie uruchomić. Każdy dysk ma zespół unikalnych modułów i parametrów, o bardzo skomplikowanej strukturze.
Teraz, gdy znamy już podstawowe komponenty dysku twardego przyjrzyjmy się najczęstszym problemom i awariom, z którymi możemy się spotkać w zależności od tego, który z opisanych komponentów niedomaga. Zobaczmy, które z tych problemów możemy rozwiązywać metodą ?Zrób to sam?.Dodaj komentarz