Co to jest Apple FileVault?

Poradnik odzyskiwanie danych po usunięciu partycji, odzyskiwanie danych po awarii systemu Mac, odzyskiwanie danych z mac, dla komputerów Mac

Masz komputer Mac i słyszałeś o funkcji o nazwie FileVault, ale czym jest FileVault? Co robi FileVault i jak pomaga ci to chronić? Poniżej wyjaśniamy FileVault, abyś mógł zdecydować, czy chcesz go użyć, czy nie.

Co to jest FileVault?

FileVaultFileVault jest funkcją szyfrowania dysku wbudowaną w Mac OS X, FileVault zapewnia szyfrowanie 128-bitowe AES z 256-bitowym kluczem do zaszyfrowania dysku i wszystkich plików znajdujących się na dysku. Pomaga to w zapobieganiu nieautoryzowanemu dostępowi do komputera Mac, ponieważ dysk i cała zawartość plików są szyfrowane, wymagając hasła przy starcie, zanim komputer, dane i pliki będą dostępne.

Po włączeniu FileVault i podjęciu decyzji o użyciu go na komputerze Mac, proces szyfrowania dysku zajmuje trochę czasu, ale od tego momentu FileVault oferuje szyfrowanie wszystkich nowych danych i zmienionych danych w czasie rzeczywistym. Wystąpił niewielki wzrost wydajności związany z korzystaniem z FileVault, ale większość nowoczesnych komputerów Mac z woluminami SSD nie zauważy różnicy w wydajności, podczas gdy starsze modele komputerów Mac z wolniejszym sprzętem mogą zauważyć pewną zmianę wydajności.

FileVault jest dostępny we wszystkich nowych wersjach Mac OS X i komputerach Mac. W przypadku niektórych historii program FileVault zadebiutował w systemie Mac OS X 10.3, a wcześniejsze wersje FileVault faktycznie tylko zablokowały i zaszyfrowały katalog domowy użytkownika, podczas gdy nowoczesne wersje FileVault szyfrują cały dysk twardy i wszystkie dane.

Czy powinienem używać FileVault?

Jeśli martwisz się o prywatność i zabezpieczenie swoich danych i plików użytkownika lub martwisz się o utratę komputera i kogoś, kto uzyskał nieautoryzowany dostęp, powinieneś użyć FileVault. Jeśli chcesz uniemożliwić komuś dostęp do danych bez hasła, powinieneś używać szyfrowania dysku FileVault na komputerze Mac.

To, czy korzystać z FileVault, jest osobistą decyzją, ale dla większości współczesnych użytkowników Maca, a zwłaszcza z przenośnych laptopów Mac, dobrym pomysłem jest korzystanie z FileVault, aby w przypadku zgubienia lub zagubienia komputera Mac dane nie zostały naruszone.Dodaj komentarz